Race Header

Locke Park 20Ten


Sun October 28, 2018
Location: Redcar, RCC GB TS10 5BJ Directions
Type: Run or Run/Walk

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Place Bib  Name                    Gender Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Team Name                      Total Laps Total Dist 
                                                  Time    Time              Percentage                                                      
===== ==== ======================= ====== ======= ======= ======= ===== === ========== ============================== ========== ========== 
1     1684 Shaun O'Grady           M      US      1:55:56 1:55:56 5:47  39  81.2       New Marske Harriers Club                             
2     1688 Andrew Pearson          M              1:58:05 1:58:05 5:54  43  82.0       New Marske Harriers Club                             
3     1635 Alyson Dixon            F              1:59:36 1:59:36 5:58  36  86.0       Sunderland Strollers                                 
4     1668 Michael Joyeux          M              2:00:32 2:00:31 6:01  31  76.4       Quakers Running Club                                 
5     1719 Paul Wilson             M              2:01:59 2:01:58 6:05  38  76.7       Hartlepool Burn Road Harriers                        
6     1677 Steve Middleton         M              2:04:29 2:04:28 6:13  39  75.6       Thirsk & Sowerby Harriers                            
7     1633 Steve Darby             M              2:08:23 2:08:22 6:25  48  78.7       Barnsley Athletic Club                               
8     1711 Robert Teasdale         M              2:09:33 2:09:31 6:28  29  71.1       Crook & Dist Sports AC                               
9     1708 James Tarran            M              2:12:29 2:12:26 6:37  48  76.2       Valley Striders AC                                   
10    1645 James Fishburn          M              2:12:35 2:12:31 6:37  31  69.5       Billingham Marsh Hse H & AC                          
11    1602 James Allinson          M              2:12:36 2:12:34 6:37  30  69.4       New Marske Harriers Club                             
12    1632 Gary Dack               M      US      2:12:41 2:12:37 6:37  51  78.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
13    1613 Wayne Bouttell          M              2:12:45 2:12:42 6:38  39  70.9       North York Moors AC                                  
14    1685 Hannah Oldroyd          F              2:14:18 2:14:17 6:42  27  75.8       UKnetrunner.co.UK                                    
15    1690 Gregory Penn            M              2:14:22 2:14:19 6:42  52  77.8       North Shields Polytechnic Club                       
16    1648 Johanna Gascoigne-Owens F              2:14:43 2:14:41 6:44  36  76.4       Alnwick Harriers                                     
17    1667 Simon Jones             M              2:15:28 2:15:25 6:46  44  72.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
18    1644 Richard Fawcett         M              2:16:03 2:16:01 6:48  33  67.8       North York Moors AC                                  
19    1652 Stephen Hall            M              2:17:00 2:16:54 6:50  37  68.0       North Shields Polytechnic Club                       
20    1618 Ian Brown               M              2:18:28 2:18:25 6:55  58  79.7       Tynedale Harriers & AC                               
21    1669 Neil King               M              2:18:43 2:18:39 6:55  45  71.0       Easingwold Running Club                              
22    1641 Michael Edwards         M      US      2:19:27 2:19:26 6:58  33  66.1       Sunderland Harriers & AC                             
23    1593 Phillip Noble           M              2:19:43 2:19:41 6:59  25  65.9       Redcar Running Club                                  
24    1579 Paul Cleasby            M              2:19:57 2:19:55 6:59  43  69.2       New Marske Harriers Club                             
25    1634 Jamie Dilasser          M              2:20:18 2:20:16 7:00  45  70.2       Nidd Valley Road Runners                             
26    1673 Graham Lyons            M              2:22:10 2:22:07 7:06  46  69.9       Unattached                                           
27    1710 Caroline Teasdale       F              2:22:24 2:22:21 7:07  31  71.5       Crook & Dist Sports AC                               
28    1681 Kay Neesam              F              2:23:00 2:22:56 7:08  47  78.0       New Marske Harriers Club                             
29    1629 Hannah Corne            F              2:23:10 2:23:07 7:09  34  71.5       Valley Striders AC                                   
30    1714 Graeme Walton           M              2:24:00 2:23:58 7:11  42  66.7       Elvet Striders                                       
31    1620 Tony Brown              M              2:26:37 2:26:34 7:19  45  67.2       Unattached                                           
32    1605 Kath Aspin              F              2:28:16 2:28:11 7:24  47  75.2       New Marske Harriers Club                             
33    1604 Peter Armstrong         M      US      2:28:28 2:28:25 7:25  30  62.0       Darlington H & AC                                    
34    1621 Sharon Bulman           F              2:30:30 2:30:26 7:31  42  70.7       New Marske Harriers Club                             
35    1610 Rachel Ball             F              2:30:44 2:30:39 7:31  32  67.7       Sunderland Strollers                                 
36    1675 Wendy Marks             F              2:31:25 2:31:19 7:33  47  73.6       Harrogate Harriers & AC                              
37    1699 John Scott              M              2:32:58 2:32:50 7:38  42  62.8       North Shields Polytechnic Club                       
38    1615 Rachel Breheny          F              2:33:21 2:33:16 7:39  34  66.7       South Shield Harriers & AC                           
39    1676 Robert McArdle          M              2:33:29 2:33:23 7:40  55  70.0       Grantham Running Club                                
40    1612 Sarah Bibby             F              2:33:44 2:33:39 7:40  40  68.3       Redcar Running Club                                  
41    1636 Phil Drewery            M              2:34:03 2:33:54 7:41  43  62.9       North York Moors AC                                  
42    1616 Clare Briggs            F              2:35:10 2:35:00 7:45  39  67.3       North Shields Polytechnic Club                       
43    1695 Jess Riches             F              2:35:27 2:35:20 7:46  29  65.5       Unattached                                           
44    1671 John Laws               M              2:36:39 2:36:27 7:49  58  70.6       North Shields Polytechnic Club                       
45    1682 Claire O'Callaghan      F              2:37:49 2:37:44 7:53  34  64.8       South Shield Harriers & AC                           
46    1713 Lyne Valentine          F              2:37:51 2:37:44 7:53  60  83.5       Sunderland Strollers                                 
47    1670 Michael Larkin          M              2:38:18 2:38:08 7:54  37  58.9       Billingham Marsh Hse H & AC                          
48    1707 Jon Tapper              M              2:39:06 2:39:03 7:57  39  59.2       Unattached                                           
49    1659 Stephen Hope            M              2:40:13 2:40:07 8:00  32  57.5       Unattached                                           
50    1658 Vanessa Hogan           F              2:41:04 2:40:58 8:02  34  63.5       Sunderland Strollers                                 
51    1642 Charlotte Ellis         F              2:41:15 2:41:08 8:03  30  63.2       New Marske Harriers Club                             
52    1679 Stephen Moore           M              2:41:26 2:41:21 8:04  40  58.7       Quakers Running Club                                 
53    1599 Patricia Speedie        F              2:41:36 2:41:26 8:04  44  67.0       New Marske Harriers Club                             
54    1672 Darren Lough            M              2:41:37 2:41:33 8:04  46  61.4       South Shield Harriers & AC                           
55    1656 Carly Henderson         F      GB      2:41:39 2:41:34 8:04  24  63.0       Unattached                                           
56    1592 Eddie Meehan            M              2:42:37 2:42:32 8:07  64  71.9       North York Moors AC                                  
57    1640 Mark Edwards            M              2:44:02 2:43:53 8:11  57  66.7       North York Moors AC                                  
58    1650 David Greensmith        M              2:44:53 2:44:45 8:14  46  60.3       Redcar Running Club                                  
59    1698 Angela Sands            F              2:45:01 2:44:56 8:14  42  64.5       Redcar Running Club                                  
60    1664 Mark Jackson            M              2:46:14 2:46:11 8:18  34  55.5       Unattached                                           
61    1607 Paul Bainbridge         M              2:46:26 2:46:18 8:18  48  60.7       North York Moors AC                                  
62    1716 Maddie Whyte            F              2:46:25 2:46:20 8:19  38  62.4       North York Moors AC                                  
63    1627 Aimee Cook              F              2:46:38 2:46:32 8:19  31  61.2       Tyne Bridge Harriers                                 
64    1600 Bridget Stewart         F              2:47:23 2:47:14 8:21  47  66.6       Quakers Running Club                                 
65    1649 Sharon Gayter           F              2:49:52 2:49:45 8:29  51  68.9       North York Moors AC                                  
66    1619 Mark Brown              M              2:50:04 2:49:57 8:29  41  56.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
67    1611 Alexandra Battersby     F      GB      2:50:21 2:50:15 8:30  33  60.0       Tyne Bridge Harriers                                 
68    1700 Tracey Scott            F      US      2:50:39 2:50:29 8:31  50  67.7       Unattached                                           
69    1678 Rosalyn Moore           F              2:50:53 2:50:47 8:32  38  60.8       Harrogate Harriers & AC                              
70    1660 Caroline Horton         F              2:51:10 2:51:03 8:33  54  71.0       Stockton Striders AC                                 
71    1654 Andrew Hart             M              2:51:21 2:51:15 8:33  31  53.8       New Marske Harriers Club                             
72    1680 Michele Moran           F              2:51:29 2:51:23 8:34  49  66.6       North East Vets                                      
73    1709 Sarah Taylor            F              2:51:54 2:51:45 8:35  37  60.1       Unattached                                           
74    1597 Alan Robson             M              2:52:56 2:52:49 8:38  47  57.9       New Marske Harriers Club                             
75    1601 Andrew Whiles           M              2:53:52 2:53:44 8:41  49  58.6       Redcar Running Club                                  
76    1696 Paul Roberts            M              2:54:11 2:54:02 8:42  50  59.0       Quakers Running Club                                 
77    1702 Jenny Simpson           F              2:54:19 2:54:07 8:42  32  58.5       North Shields Polytechnic Club                       
78    1584 Stewart Hart            M              2:54:24 2:54:17 8:42  33  52.9       New Marske Harriers Club                             
79    1715 Jayne While             F              2:54:32 2:54:20 8:43  41  60.6       Esk Valley Fell Club                                 
80    1712 Phillip Thompson        M              2:55:57 2:55:48 8:47  40  53.8       Unattached                                           
81    1582 Emma Gettings           F              2:57:34 2:57:24 8:52  32  57.5       Redcar Running Club                                  
82    1637 Simon Dunn              M              2:57:39 2:57:28 8:52  45  55.5       North Shields Polytechnic Club                       
83    1665 Jonathan Jamison        M              2:57:49 2:57:38 8:52  45  55.4       North Shields Polytechnic Club                       
84    1657 Geoff Hine              M              2:58:07 2:58:05 8:54  56  60.8       Esk Valley Fell Club                                 
85    1624 Marie Christie          F              2:58:45 2:58:37 8:55  35  57.4       Redcar Running Club                                  
86    1606 Peter Atkinson          M              2:58:55 2:58:46 8:56  55  60.1       North Shields Polytechnic Club                       
87    1655 Barry Hebbron           M              3:00:58 3:00:49 9:02  54  58.9       Redcar Running Club                                  
88    1646 Brian Ford              M              3:01:48 3:01:38 9:04  47  55.1       Elvet Striders                                       
89    1585 David Heath             M              3:02:38 3:02:30 9:07  47  54.9       New Marske Harriers Club                             
90    1662 Barry Hulbert           M              3:04:40 3:04:28 9:13  53  57.2       Unattached                                           
91    1630 John Cornwell           M              3:06:39 3:06:29 9:19  37  50.0       Unattached                                           
92    1586 Jason Highland          M              3:07:54 3:07:46 9:23  46  52.9       Redcar Running Club                                  
93    1666 Keith Johnson           M      GB      3:09:25 3:09:12 9:27  43  51.2       Unattached                                           
94    1717 Craig Wilkinson         M              3:10:28 3:10:23 9:31  34  48.5       Unattached                                           
95    1704 Elizabeth Sowter        F              3:11:27 3:11:17 9:33  55  64.3       Swaledale Road Runners                               
96    1692 Peter Quinn             M              3:11:48 3:11:35 9:34  48  52.7       North East Vets                                      
97    1663 Katie Jackson           F              3:12:50 3:12:36 9:37  22  52.9       Tyne Bridge Harriers                                 
98    1628 Chris Cooley            M              3:12:50 3:12:36 9:37  30  47.8       Tyne Bridge Harriers                                 
99    1591 Paul Lewins             M              3:15:03 3:14:55 9:44  44  50.1       Sunderland Strollers                                 
100   1589 Russ Kelly              M              3:15:48 3:15:39 9:46  42  49.1       Redcar Running Club                                  
101   1694 Nicole Race             F              3:16:37 3:16:26 9:49  40  53.4       Unattached                                           
102   1706 Lois Tack               F              3:17:25 3:17:16 9:51  35  52.0       North Shields Polytechnic Club                       
103   1689 Jacqueline Pearson      F              3:18:21 3:18:13 9:54  39  52.6       Holme Pierrepont RC                                  
104   1598 Gordon Sanderson        M              3:18:44 3:18:30 9:55  52  52.7       Redcar Running Club                                  
105   1638 Philip Durston          M              3:21:03 3:20:56 10:02 62  57.1       Unattached                                           
106   1609 Lee Baines              M              3:21:31 3:21:26 10:04 41  47.3       North York Moors AC                                  
107   1580 Tanya Dixon             F              3:23:05 3:22:54 10:08 31  50.2       New Marske Harriers Club                             
108   1687 David Peacock           M              3:28:18 3:28:06 10:24 58  53.0       Redcar Running Club                                  
109   1622 Louise Campbell         F              3:31:11 3:30:58 10:32 46  52.3       Esk Valley Fell Club                                 
110   1578 Caroline Chinnock       F              3:38:59 3:38:48 10:56 45  49.9       Unattached                                           
111   1583 Diane Hall              F      GB      3:38:59 3:38:48 10:56 56  57.0       New Marske Harriers Club                             
112   1614 Kelly Brearley          F      GB      3:49:33 3:49:21 11:28 38  45.2       New Marske Harriers Club                             
113   1693 Tracey Quinn            F              3:53:15 3:53:02 11:39 47  47.8       North East Vets                                      
114   1661 Alistair Howes          M              3:55:14 3:54:58 11:44 49  43.3       Unattached                                           
115   1576 Natalie Allison         F              4:05:02 4:04:50 12:14 46  45.0       Unattached                                           
116   1577 Colin Arnott            M              4:05:03 4:04:52 12:14 51  42.3       Redcar Running Club                                  
117   1594 Dave Norman             M              4:26:58 4:26:45 13:20 39  35.3       Billingham Marsh Hse H & AC                          
DNF   1587 David Hodgson           M              DNF                   58             New Marske Harriers Club                             
DNF   1590 Steven King             M              DNF                   50             Unattached                                           
DNF   1596 Erik Pettersen          M              DNF                   43             Unattached                                           
DNF   1603 Daniel Anderson         M              DNF                   26             Sunderland Strollers                                 
DNF   1617 Adrian Brooks           M              DNF                   37             Tyne Bridge Harriers                                 
DNF   1623 John Cassells           M              DNF                   69             Stowmarket Striders RC                               
DNF   1626 Lucy Clough             F              DNF                   39             North York Moors AC                                  
DNF   1631 Justin Cox              M              DNF                   41             Sedgefield Harriers                                  
DNF   1639 Catherine Eaton         F              DNF                   35             Tyne Bridge Harriers                                 
DNF   1643 Richard Farrel          M              DNF                   34             Unattached                                           
DNF   1647 Jill Ford               F              DNF                   48             Elvet Striders                                       
DNF   1651 Amanda Hall             F              DNF                   33             North Shields Polytechnic Club                       
DNF   1653 Katherine Halshaw       F              DNF                   34             Sunderland Strollers                                 
DNF   1674 Vicky Maidens           F              DNF                   37             Unattached                                           
DNF   1683 Michelle O'Grady        F      US      DNF                   34             New Marske Harriers Club                             
DNF   1686 Catherine Payne         F              DNF                   49             Grantham Running Club                                
DNF   1691 Sara Porley             F              DNF                   37             Redcar Running Club                                  
DNF   1705 Charlotte Stonehouse    F              DNF                   38             New Marske Harriers Club                             
DNF   1718 Tom Williams            M              DNF                   40             Hyde Park Harriers                                   

Embed Code